Podkopávání práv občanů na soukromí: Mašinérie policejního státu
Přinášíme vám překlad článku uveřejněného na serveru Global Research. Uvedené skutečnosti se bohužel týkají i českého prostředí.
Sledujme stopu peněz, to je základní zásada při rozkrývání kriminality na vysokých místech, zejména pokud se jedná o společné dílo soukromého a státního sektoru.
Pokud je předmětem zločinu podkopávání práv Američanů na soukromí, procesu se účastní celá armáda expertů, kteří jsou ochotni z každé situace vytřískat nějaké „výhody“, bez ohledu na to jak zničující je celý proces pro naši demokracii.
Výzkumník Christopher Soghoian říká: „Poskytovatele internetu a telekomunikační společnosti hrají důležitou a přesto málo známou roli v policejním sledování a shromažďování zpravodajských informací.“
Američané jsou drženi v nevědomosti pokud jde o tento fakt a celou řadu podobných skutečností, patří mezi nejstřeženější veřejná tajemství toho, co se eufemisticky nazývá „šmírovací skandál NSA“.
A když nadace Electronic Frontier Foundation (EFF) zveřejnila, před několika měsíci tisíce stran dokumentů „obsahující detaily zákulisního vyjednávání vládních orgánů o imunitě pro telekomunikační operátory zapojené do ilegálního vládního sledování.“, odkryla tak špičku ledovce toho, co by mělo být pořádným skandálem, kterému se ovšem mainstreamová korporátní média příliš nevěnovala.
Obamův režim „změny“ se téma snažil zakrýt co nejrychleji.
Ve snaze zabrzdit podezření veřejnosti ohledně toho, jak věci ve Washingtonu skutečně fungují vláda sdělila že: „.. bude pokračovat v blokádě zveřejnění dalších dokumentů, včetně komunikace vládních orgánů a záznamů poukazujících na identitu telekomunikačních firem lobujících za imunitu.“, říká právník nadace EFF Kurt Opsahl.
Nejedná se o žádnou maličkost, pokud uvážíme, že soudy by na základě takových materiálů mohli shledat telekomunikační a internetové firmy vinné z poškozování práv zákazníků a pokuty by se mohly vyšplhat až do řádů miliard dolarů. Dokonce i v dnešním prostředí vládní pomoci korporacím, hesel jako „příliš velké na to aby to zkrachovalo“, a v prostředí vládních dárků korporátním podvodníkům. Navíc by korporace utrpěly velké škody na pověsti.
Proto bylo minulý rok tolik spěchu ohledně retroaktivní imunity, kterou si společnosti vyprosili a loutky v kongresu ze všech stran politického spektra jí schválili, když odhlasovali dodatky k zákonu FISA,
Pokud bychom si položili otázku: „Jak často je Internetová komunikace monitorována a je potřeba k monitorování soudní příkaz?“, nebudeme se divit odpovědi, že „Velmi malá část těchto případů vyžaduje soudní příkaz.“
Pokud o vás vládní agentura prohlásí, že o vás potřebuje informace pro probíhající kriminální nebo protiteroristické vyšetřování, může odposlouchávat komu a o čem posíláte maily, www stránky které sledujete, jaká klíčová slova vyhledáváte ve vyhledávačích a komu voláte.
Jinými slovy dejte nám vše co chceme a na nic se neptejte.
Telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetu jsou tomuto požadavky velmi přístupní. A díky vládním zakázkám v okupovaných územích jako je Afganistan nebo Irák se jim služba policejnímu státu bohatě vyplácí.
Popis spolupráce firny Sprint Nextel a policejního státu
Srpint Nextel poskytl orgánům činným v trestním řízení 8 miliónů lokačních GPS informací o svých zákaznících mezi zářím 2008 a říjnem 2009. Takovéto masivní zveřejnění citlivých údajů o svých zákaznících je možné díky tomu, že Srpint zprovoznil webový portál pro požadavky orgánů činných v trestním řízení.
Důkazy o tomto šmírovacím programu, byly objeveny ve formě audio nahrávek Managera Srintu pro elektronické sledování, který toto všechno popsal na konferenci průmyslu odposlechů, která se konala ve Washington DC v říjnu 2009.
Není jasné jestli s takovýmto masivním sběrem lokačních údajů, měl být seznámen kongres, podle zákona z roku 1999, který požaduje publikace určitých statistik o odposleších, protože ministerstvo spravedlnosti prostě tento zákon ignoruje od roku 2004.
Tento webový portál byl vybaven ceníkem, kolik firma účtuje vládě za sledování všech myslitelných údajů o svých zákaznících.
Jak se tyto fakta unikly mezi veřejnost? Výzkumník Christopher Soghoian navštívil konferenci Criminal Investigations and Intelligence Gathering (ISS. Ta není normálně přístupná veřejnosti.
Soghoian nahrál několik vystoupení a uveřejnil je na svém blogu. Protože ho ale firma TeleStrategies, která organizovale konferenci, žalovala za porušení copyrightu podle zákona DCMA Digital Millennium Copyright Act a neměl finnční prostředky aby čelil právním nákladům musel informace z blogu smazat.
Proč pouhé nahrávky z konference tolik pobuřují? Podívejme se na účastníky konference.
Je to především ETI Group , která se popisuje jako „přední firma managerského poradenství specializující se na procesní management a zlepšení.“, dále jako „přední poskytovatel“ tak zvaných „zákonných prostředků odposlechu“ pro tajné služby, poskytovatele internetu a telekomunikační firmy. ETI group poskytuje „perspektivní a škálovatelné technologie“ pro odposlech informací „z více zdrojů“.
Dalším účastníkem je NICE Systems, další „přední poskytovatel“ toho co nazývá „řešení pohledu na komunikaci“ odvozeného z „konvergence pokročilých analytických metod nestrukturovaných multimediálních dat a údajů o transakcích, od telefonních hovorů, webu, mailů, rádiové komunikace, videa, a jiných zdrojů.“. Jejími partnery z „bezpečnostního sektoru“ jasu mezi jinými Raytheon, Honeywell, Siemens, Lockheed Martin, HP, Tyco a Motorola. Všechno jsou to zvučná jména z vojensko-průmyslovéího komplexu a z rostoucího oboru odposlechů a šmírování.
Dále se na konferenci prezentoval SAP, firma jejíž divize Podpůrných služeb státnímu sektoru, poskytuje „široké spektrum aplikací podnikového software“ pro „asistenci při analýzách zpravodajským službám“ získat „včasné, přesné, objektivní a relevantní informace“.
Na pódiu se objevila Spectronic Systems, Dánskou firmu, která je „100procentně soukromá“. Její webová stránka není příliš sdílná a informuje nás, že „produkty jsou určeny pouze pro vládní agentury, orgány činné v trestním řízení, zpravodajské služby a vládou pověřené firmy.“. Ovšem na veletrhu IIS World se Spectronic rozpovídal o svých aktivitách, které zahrnují „vývoj a výrobu monitorovacích systémů a monitorovacích center“ pro telekomunikační, internetový a faxový a modemový provoz. Její systémy jsou navrženy, aby skladovaly, dekódovaly a prezentovaly hromadná data.“ a mohly fungovat jako „systémy pro zadržování dat“ pro „plošné monitorování SMS, MMS, e-mailů a jiných prostředků datové komunikace“
Firma SS8 je pro změnu velmi sdílná a tvrdí, že její produkty umožňují bezpečnostním službám „vizualizovat a analyzovat internetové brouzdání cílové osoby“ a „rozpoznat, monitorovat a předcházet kriminální aktivitě“. Jsou na sebe hrdí, že mají „globální dosah“ a rozhlašují o sobě, že jejich produkty elektronického dohledu fungují v 25 zemích světa a jejich instalace mohou odposlouchávat více než 100 miliónů občanů. Firma prohlašuje, že její platforma pro odposlech internetu, WiFi, DSL a satelitní komunikace je schopná zjistit „skryté vztahy“ a „identifikovat trendy“ což jsou kódová slova pro data mining a analýzu sociálních sítí. To vše se uskutečňuje tak, že to „zcela uspokojí funkční požadavky“ policejního státu.
Telesoft Technologies vyrábí „monitorovací sondy“, které „umožňují sběr dat“ z „mobilních a pevných telefóních sítí“. To může být prováděno „pro pevné linky, sítě 2G i 3G, a paketové sítě“. Podle firmy její „universální pasivní sondy získají obsah hovoru, jiné signály a místo volání pro použití sledovacích aplikací“. To zajišťuje plynulý přenos dat pro účely sledování ve fyzickém světě.
True Position nabídka této bezpečnostní firmy zahrnuje identifikaci a sledování jakéhokoliv mobilního telefonu v reálném čase a nabízí „hluboké znalosti“ a „dodává výkonné řešení“, které „umožní vládním a soukromým službám chránit lidi před kriminalitou a zachraňovat životy jako nikdy před tím“. Podle webové stránky společnosti dodává firma data miningová řešení, která „monitorují aktivity a chování lidí v čase, aby vytvořily jejich profily a odhalili skutečno identitu těchto občanů“.
Posledním, ale ne nevýznamným účastníkem je tajuplná Izraelská firma Verint. Ta sebe nazývá světovým lídrem v „akční rozvědce“, Pro podrobnější informace odkazujeme čtenáře na dokumenty o produktech firmy jako je Reliant nebo Star Gate, tyto dokumenty byly zveřejněny prostřednictvím webu Quintessenz. Pokud si čtete tyto dokumenty doporučujeme vám rovněž článek „Tlustí jako zloději: Soukromý (a velice profitabilní) svět korporátního šmírování“, kde se rozebírají podivné aktivity zakladatele firmy Kobiho Alexandera. Ten je v současné době se zdržuje v Namibii, poté co ho ministerstvo spravedlnosti jako Izraelského ex-špióna obžalovala z podvodů s akciovými opcemi za 138 miliónů dolarů. Alexander je vedoucí zástupce průmyslu „zákonných odposlechů“ našich elektronických komunikací, které chtějí „předcházet kriminálnímu jednání“.
Mezi vystavovateli na konferenci ISS World najdeme další tajuplnou Izraelskou firmu Narus, jejíž hardware je stálým „hostem“ v tajných místhostech agentury NSA, které jsou rozesety po celé zemi a provádějí plošný odposlech celého internetu. Tato infrastruktura byla poprvé odhalena Markem Kleinem z ATT, v jeho výpovědi pod přísahou u soudu Hepting v. ATT. Analyzátor internetového provozu firmy Naurus, STA 6400, dokáže monitorovat provoz 39000 linek ADSL rychlosti 10 Gbit/s, nebo prakticky řečeno dokáže jeden stroj od Naurusu dokáže nepřetržitě šmírovat internetový provoz několika miliónů uživatelů non-stop. Do představenstva firmy usedl v roce 2004 William Crowell, dřívější zástupce ředitele NSA.
Pověstná špička ledovce
Protože se výzkumník Soghoian chtěl dozvědět více o tom, kolik nás stojí tyto šmírovací aktivity z veřejných rozpočtů, vyplnil u ministerstva sopravedlnosti několik žádostí o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
A v ten okamžik narazil na hradbu mlčenlivosti. Jakmile zjistil jaký neomezený zlatý důl si firmy udělali z vládních zakázek na šmírování občanů, firmy přešly do protiútoku.
„Verizon a Yahoo zasáhly a sepsaly námitku, ve které mimo jiné tvrdí, že by byly veřejně zostuzeny pokud by se zveřejnily jejich ceníky za plošné odposlechy“. Jak napsal časopis Wired.
Co mohou tyto firmy před veřejností tajit? Evidentně je toho dost.
Yahoo a Verizon se zdráhali poskytnout data a sepsali námitku k ministerstvu spravedlnosti, kde tvrdí, že Shogoian chce data užít k tomu, aby s nimi zahanbil Yahoo a jiné společnosti a aby – „šokoval“ jejich zákazníky.
Stránka Cruyptome opět dodala materiály
Přes toto prskání korporací, zveřejnil John Young na své stránce zabývající se zpravodajskou a bezpečnostní problematikou Cryptome, oficiální firemní příručku společnosti Yahoo pro spolupráci s orgány vlády.
Sedmnáctistránková příručka obsahuje informace o tom co (všechno) a za kolik prozradí státním orgánům Yahoo o svých zákaznících.
Cryptome nikdy neutíká z boje navíc uveřejnila obdobné příručky korporací AT&T, Verizon, Sprint, Voicestream, Cox, Cingular, SBC, a Pacific Telesis.
Jak je vidět z příruček obdobné služby přijdou vládní orgány draho.
Kvůli Youngově úsilí informovat veřejnost, mu korporace Yahoo vyhrožovala Washingtonskou právnickou firmou Steptoe & Johnson.
V rámci výměny názorů
s Youngem, právníci firmy Yahoo vyhrožují žalobou za porušení zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA) a následným zablokováním webové stránky. Prý kvůli porušení autorských práv a intelektuálního vlastnictví firmy Yahoo.
Právník Michel T. Gershberg odříkává další mohutná obvinění, že zveřejnění šmírovací příručky, „také porušuje obchodní tajemství firmy yahoo a představuje vměšování se do podnikání“.
Na to Young odpovídá: „Tato příručka byla nalezena na veřejně přístupné stránce na internetu. Není tam nikde zmínka o copyrightu. Dodejte mi prosím důkazy o tom, že daná příručka je chráněna autorským právem nebo zákonem DMCA. Váš dopis obsahuje pouze tvrzení bez důkazů.“
Gershberg kontruje: „V zastoupení mého klienta, Yahoo! Inc., v příloze najdete zmínku o porušení autorských práv podle paragrafu 512 zákona Digital Millennium Copyright Act. Děkuji za spolupráci. “
Nezastrašený Young odpovídá: „Nevidím copyright nikde na šmírovací příručce co je na stránce Cryptome. Abychom se přesvědčili, že tvrzení Yahoo o copyrightu není jen další bluf pošlete nám prosím potvrzení o autorských právech na tyto publikaci“.
Young pokračoval: „Dokud nedodáte důkaz o autorskoprávní ochraně, zůstane dokument dostupný veřejnosti, neboť je ve veřejném zájmu vědět, jaký je kontrast mezi slovy a činy firmy Yahoo pokud jde o ochranu soukromí zákazníků. Mělo být tématem veřejné debaty jestli je normální, že poskytovatelé internetu ve spolupráci s vládou vědomě šmírují občany za nemalé peníze z veřejných rozpočtů.“.
Podle serveru Cryptome: „Informace v tomto šmírovacím manuálu odporují politice soukromí firmy Yahoo a ukazují uživatelům, nakolik mohou věřit slibům tété firmy. Pozitivním krokem by bylo tento manuál přepsat a odstranit hanebnosti.“
Server Wired záležitost d komentoval:
Kolik si tedy Yahoo účtuje za spolupráci s policejním státem? Server Wired píše: „Podle tohoto ceníku si Yahoo říká o 30 až 40 dolarů za obsah mailu uživatele. A říká si o 40 až 80 dolarů za obsah diskusní skupiny.“.
Pokud uvedené částky vynásobíme miliony zákazníků dostaneme zajímavé sumy.
A to je přesně to co Yahoo a verizon mysleli tím, že budeo veřejně zahanbeny a jejich zákazníci šokováni.